Round Plastic Bottles
- (1)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (49)
- (1)
- (42)
- (72)
- (1)
- (1)
- (24)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (103)
- (2)
- (1)
- (58)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (11)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (17)
- (1)
- (4)
- (5)
- (108)
- (1)
- (1)
- (1)
- (70)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (21)
- (3)
- (11)
- (18)
- (1)
- (438)
- (84)
- (4)
- (8)
- (23)
- (1)
- (6)
- (4)
- (3)
- (74)
- (13)
- (7)
- (1)
- (6)
- (15)
- (74)
- (4)
- (15)
- (6)
- (1)
- (50)
- (66)
- (298)
- (45)
- (6)
- (6)
- (245)
- (7)
- (21)
- (34)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (15)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (9)
- (21)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (49)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (68)
- (7)
- (1)
- (1)
- (44)
- (1)
- (4)
- (59)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (79)
- (6)
- (15)
- (2)
- (3)
- (1)
- (79)
- (19)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (56)
- (51)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (262)
- (44)
- (8)
- (208)
- (147)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Wheaton™ Wide Mouth Round Packers, HDPE, Natural
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With good chemical resistance
| Color | White |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polyethylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth PPCO Bottles with Closure: Bulk Pack, Autoclavable
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store materials in these easy-to-fill wide-mouth PPCO bottles that are leakproof when used with Nalgene closures.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Wide-Mouth Bottle |
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | PPCO |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw (Bulk Packed, Unassembled) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth HDPE Packaging Bottles without Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these packaging bottles without closures, made of natural translucent HDPE and featuring a narrow mouth.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Narrow-Mouth Packaging Bottles without Closures |
| Mouth | Narrow |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Diagnostic Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Type | Screw Closure (Order Separately) |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Heavy-Duty PPCO Vacuum Bottles with Closure: Lab Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hold full vacuum for up to 24 hours with these heavy-duty PPCO vacuum bottles, ideal for heavy-duty biotechnology lab use.
| Product Type | Heavy-duty Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Material | PPCO |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth HDPE Packaging Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Confidently ship and store these tough plastic bottles, which are easy to fill, chemical-resistant, and leakproof when use with Nalgene closures.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Wide-Mouth Packaging Bottles |
| Mouth | Wide |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Closure Type | Screw (Bulk Packed, Unassembled) |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth Bottles Made of Teflon™ FEP with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conduct trace metal analysis, high- and low-temperature work and applications involving organic solvents or rigorous cleaning with Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth Bottles Made of Teflon™ FEP with Closure.
| Shape | Round |
|---|---|
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | Teflon FEP |
| For Use With (Application) | Storage,Transportation |
| Closure Material | ETFE |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Narrow Mouth Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Closure Color | Natural |
| No. per Pack | 1 Ea. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Temperature Range (Metric) | -100°C to 260°C |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Narrow-Mouth PPCO Bottles with Closure: Autoclavable
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform lab applications that require excellent chemical resistance and autoclaving, with and without contents, using this polypropylene copolymer bottle with closure.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Autoclavable Narrow-Mouth Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | PPCO |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Narrow Mouth Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Closure Liner | Unlined |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Qorpak™ Natural LDPE Boston Round Bottles — Without Caps
Ideal for liquid sample handling in squeezable bottle
| Color | Natural |
|---|---|
| Packaging | Bulk Pack |
| Material | LDPE |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — With White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Caps
Offer a space saving design for the workbench. Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles — With White Polypropylene SturdeeSeal™ PE Foam Cap are ideal for high-speed filling, demanding pharmaceutical specifications and the rough handling of interstate shipping.
| Color | Natural |
|---|---|
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Qorpak™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles with White PP SturdeeSeal™ PE Foam Lined Caps
Ideal for general use with solids and powders
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | General Purpose Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Graduated | No |
| Closure Color | White |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
Biomedical Polymers Translucent Multipurpose Containers
High-quality, non-graduated stackable containers with tight-fitting lids
| Color | Translucent |
|---|---|
| Closure Color | Translucent |
Cole-Parmer™ Essentials Vacuum Bottle for E-Vac Aspiration System
Optimize performance of your E-Vac aspiration system
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Replacement Closure | EV611 or EV612 |
| Closure Size | 53B |
| Capacity (English) | 0.5 gal. |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 2 L |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Vacuum Bottle |
| Capacity | 2 L |
| Diameter (Metric) | 118 mm |
| Mouth | Threaded |
| Graduated | No |
| Closure Color | Red |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Natural HDPE Wide Mouth Oblong Bottles with White Polypropylene PE Foam Lined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
High Density Polyethylene, natural color, provides good chemical resistance while wide mouth opening is ideal for solids storage
| Product Type | Oblong Bottle |
|---|---|
| Mouth | Wide |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Fisherbrand™ Natural HDPE Wide Mouth Round Bottles without Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Suggested for use with water based chemicals and some food products. Fisherbrand™ Natural HDPE Wide-Mouth Round Bottles feature a wide opening making them ideal for solids.
| Closure Size | 53-400 mm |
|---|---|
| Product Type | Round Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Neck Finish | 53-400 |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Closure Included | No |
| Diameter (Metric) Outer Neck | 50 mm |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Graduated Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide, Threaded |
| Color | Translucent |
| Graduated | Yes |
| Material | LDPE |
| Closure Color | Translucent |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |